Poznejte rodiště Jury Jánošíka.

Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

PastvinyDovolená u našich sousedů na Slovensku je stále vyhledávanější, pro cestovatele, kteří na dovolené nepotřebují být u moře, je Slovensko výbornou alternativou. Dovolená na Slovensku vlastní dopravou vás nebude časově tolik zatěžovat, jako cesta do některého přímořského státu a navíc cena za dopravu bude ve srovnání s cestou například do Chorvatska minimální.

Jako jednu z turisticky velmi vyhledávaných oblastí pro dovolenou na Slovensku můžeme doporučit rodiště Slovenského hrdiny Jury Jánošíka. Jánošíkův kraj v národním parku Malá Fatra, nedaleko Žiliny nabízí turistům celoroční vyžití.  Centrum turismu v parku Malá Fatra představuje obec Terchová, najít zde můžete velmi mnoho zajímavých míst a dozvědět se tak spoustu z místní historie, která je spjatá právě s hrdinou Jánošíkem. Obec Terchová a její okolí vás nadchne jak při zimní, tak i při letní dovolené, navštívit můžete například turistickou stezku vedoucí přes známé Jánošíkovy díry, podívat se můžete také na hřeben Kriváňské Malé Fatry anebo si uděláte výlet na Oravský a Strečianský hrad. V zimě mají v Terchovej pro turisty připravenou spoustu sjezdovek, vleků a kompletní lyžařské zázemí. V oblasti Terchovej najdete 18 sjezdovek v celkové délce 14 km, které jsou vybaveny patnácti vleky. Najdete zde i jednu krásnou lanovku, nechybí samozřejmě ani Free Time zóna. Sjezdovky velmi vhodné pro sjezdové lyžování, snowboarding nebo freeride.

Ubytování a servis je v Terchovej na velice dobré úrovni, bydlet tu můžete v soukromých apartmánech a apartmánových domech v nádherném tradičním stylu kraje Jury Jánošíka anebo se ubytujte v některém z horských hotelů. Nabídka ubytovanie v Terchovej je opravdu bohatá a vybere si zde každý, s jídlem a stravováním obecně si zde nemusíte rozhodně lámat hlavu, výborná místní kuchyně se spoustou Slovenských specialit je samozřejmostí, navíc pro České turisty za velice příznivé ceny.

Co na vás v Kraji Jury Jánošíka všechno čeká? Akcí a zábavných či zajímavých programů si pro vás v Terchové připravili hned několik. Zmiňme zde například expozici Jánošíka v Terchové, muzeum, které je věnované lidovému hrdinově Jurovi Jánošíkovi, který se v obci narodil, nabídne ke zhlédnutí dokumenty a materiály související s dějinami obce a postavy Jánošíka, či předměty určené k místním lidovým zvykům, jako například dereš nebo předměty používané přes falangy a podobně. Pro milovníky turistiky doporučujeme navštívit Šútovský vodopád, který se nachází ve výšce 830m nad mořem a leží v Kriváňské Malé Fatře v přírodní památkové oblasti Šútovská epignéza, zhruba 4 km od obce Šútovo. Jedná se o nejvyšší vodopád v Malé Fatře a jeho výška je neuvěřitelných 38 metrů. Vodopád vznikl následkem posunu pohoří a celkovému poklesu Turčanské kotliny. K vodopádu se dostanete přímo z obce Štúrovo a to po modré turistické značce.  V obci Terchová, najdete také nové lanové centrum a dokonce i první 18 jamkové golfové hřiště. Kraj velmi vhodný i pro cykloturistiku, nebo sjezdy na horských kolech je připraven i pro koupěchtivé návštěvníky. Najdete zde bezpočet místních trhů a jarmarků, které jsou povětšinou součástí větších akcí, které se tu pravidelně konají.

Chcete na vlastní oči vidět například mistrovství světa v pojídání brynzových halušek? Pak byste neměli v Terchové chybět v květnu, 26 května tu probíhá tato unikátní soutěž, při které nebude chybět zajímavý program, muzika, tanec a hlavně soutěžení. Za cenu vstupného, které je pro letošek stanoveno na 5euro se můžete těšit na vystoupení souboru Terchovec, Nebeské muziky z Terchové nebo kapely Hrdza, navíc je v ceně vstupného pěkná pozornost v podobě porce tradičních brynzových halušek. Bohatý program, který začíná od deváté hodiny ranní a končí, až odpadne poslední účastník, nabízí jednak samotné soutěžení účastníků v jedení a pití (1litr žinčice), vyhlášení, divadelní představení a končí velkou diskotékou, na které se můžete bavit až do ranních hodin.
Součástí akcí pořádaných v Terchové jsou regionální trhy, místní výrobci zde nabízejí své zboží, většinou jde o rukodělné výrobky a tradiční předměty pro domácnost, ale i o upomínkové zboží. Najít zde můžete domácí sýry, brynzu, perník, nebo se pokochat pohledem na řemeslníky jako například zvonkaře, dráteníky a odnést si tak originální dárek v podobě plátěné košile, kabelky, keramiky a podobně. Velké trhy můžete navštívit při akcích, jako jsou Jánošíkovo dny, akce, která letos oslaví již 50 letou historii, nebo pravidelné víkendy lidových řemesel. Jánošíkův kraj a obec Terchová má opravdu co nabídnou a pokud se letos nechystáte k moři, podívejte se na dovolenou v Terchovej, určitě nebudete litovat.

Novinky Chorvatsko

Chorvatsko Split

 Split je nádherné chorvatské město, které se nachází ve střední Dalmácii. Jedná se o druhé největší město Chorvatska a v současné době má přes 211 000 obyvatel.

Celý článek...

Novinky Řecko

Řecko Lefkáda

Řecký ostrov Lefkáda patří mezi takzvané jónské ostrovy, které najdete při západním pobřeží řecké pevniny, přesněji mezi ostrovy Korfu a Kefalonie. I když ostrov Lefkáda prošel velmi bouřlivým historickým vývojem, je v současné době velmi žádaným ostrovem pro letní dovolenou a rekreaci.

Celý článek...

Novinky Itálie

Itálie – Kalábrie

Na jižní straně Itálie se rozprostírá Kalábrie, často zvaná perla jižní Itálie. Jedná se hornaté území, které je z obou stran obklopeno mořem. Kalábrie je u turistů známá hlavně díky velkému počtu slunečných dní, příznivým cenám, které přímo vybízejí k nakupování a velmi kvalitním produktům. Při návštěvě Kalábrie tak nevynechejte ochutnávku italského vína, sýru nebo olivového oleje.

Celý článek...

Suprdovča vyhledávání

Egypt

Egypt je zemí faraónů, historie a základy civilizací, Rudé a Středozemní moře či věhlasná místa jako pyramidy v Gíze, Alexandrie nebo Hurghada. Pestrý podmořský život, potápění a šnorchlování. Chrámový komplex Karnak, který se budoval dlouhých 1500 let...
Chcete vědět víc?
Emiráty SAE

Orientální země na březích Indického oceánu,rozprostírající se u Perského zálivu. Burz al Arab, hotel který je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejluxusnější hotel na světě. Na  moderních hřištích v Dubaji, hrají také hvězdy golfového světa, jakými jsou Colin Montgomerie, nebo Tiger Woods.
Chcete vědět víc?
Itálie

Země na Apeninském poloostrově a ostrovech ve Středozemním moři, Sicílie, Sardinie, Elba, Capri, Ischia, Pantelerie, Egadských a Liparských ostrovech. Pobřeží dlouhé zhruba 7600 km je omýváno čtyřmi moři, jedná se o Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jaderské moře.
Chcete vědět víc?

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya