Poznejte rodiště Jury Jánošíka.

Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

PastvinyDovolená u našich sousedů na Slovensku je stále vyhledávanější, pro cestovatele, kteří na dovolené nepotřebují být u moře, je Slovensko výbornou alternativou. Dovolená na Slovensku vlastní dopravou vás nebude časově tolik zatěžovat, jako cesta do některého přímořského státu a navíc cena za dopravu bude ve srovnání s cestou například do Chorvatska minimální.

Jako jednu z turisticky velmi vyhledávaných oblastí pro dovolenou na Slovensku můžeme doporučit rodiště Slovenského hrdiny Jury Jánošíka. Jánošíkův kraj v národním parku Malá Fatra, nedaleko Žiliny nabízí turistům celoroční vyžití.  Centrum turismu v parku Malá Fatra představuje obec Terchová, najít zde můžete velmi mnoho zajímavých míst a dozvědět se tak spoustu z místní historie, která je spjatá právě s hrdinou Jánošíkem. Obec Terchová a její okolí vás nadchne jak při zimní, tak i při letní dovolené, navštívit můžete například turistickou stezku vedoucí přes známé Jánošíkovy díry, podívat se můžete také na hřeben Kriváňské Malé Fatry anebo si uděláte výlet na Oravský a Strečianský hrad. V zimě mají v Terchovej pro turisty připravenou spoustu sjezdovek, vleků a kompletní lyžařské zázemí. V oblasti Terchovej najdete 18 sjezdovek v celkové délce 14 km, které jsou vybaveny patnácti vleky. Najdete zde i jednu krásnou lanovku, nechybí samozřejmě ani Free Time zóna. Sjezdovky velmi vhodné pro sjezdové lyžování, snowboarding nebo freeride.

Ubytování a servis je v Terchovej na velice dobré úrovni, bydlet tu můžete v soukromých apartmánech a apartmánových domech v nádherném tradičním stylu kraje Jury Jánošíka anebo se ubytujte v některém z horských hotelů. Nabídka ubytovanie v Terchovej je opravdu bohatá a vybere si zde každý, s jídlem a stravováním obecně si zde nemusíte rozhodně lámat hlavu, výborná místní kuchyně se spoustou Slovenských specialit je samozřejmostí, navíc pro České turisty za velice příznivé ceny.

Co na vás v Kraji Jury Jánošíka všechno čeká? Akcí a zábavných či zajímavých programů si pro vás v Terchové připravili hned několik. Zmiňme zde například expozici Jánošíka v Terchové, muzeum, které je věnované lidovému hrdinově Jurovi Jánošíkovi, který se v obci narodil, nabídne ke zhlédnutí dokumenty a materiály související s dějinami obce a postavy Jánošíka, či předměty určené k místním lidovým zvykům, jako například dereš nebo předměty používané přes falangy a podobně. Pro milovníky turistiky doporučujeme navštívit Šútovský vodopád, který se nachází ve výšce 830m nad mořem a leží v Kriváňské Malé Fatře v přírodní památkové oblasti Šútovská epignéza, zhruba 4 km od obce Šútovo. Jedná se o nejvyšší vodopád v Malé Fatře a jeho výška je neuvěřitelných 38 metrů. Vodopád vznikl následkem posunu pohoří a celkovému poklesu Turčanské kotliny. K vodopádu se dostanete přímo z obce Štúrovo a to po modré turistické značce.  V obci Terchová, najdete také nové lanové centrum a dokonce i první 18 jamkové golfové hřiště. Kraj velmi vhodný i pro cykloturistiku, nebo sjezdy na horských kolech je připraven i pro koupěchtivé návštěvníky. Najdete zde bezpočet místních trhů a jarmarků, které jsou povětšinou součástí větších akcí, které se tu pravidelně konají.

Chcete na vlastní oči vidět například mistrovství světa v pojídání brynzových halušek? Pak byste neměli v Terchové chybět v květnu, 26 května tu probíhá tato unikátní soutěž, při které nebude chybět zajímavý program, muzika, tanec a hlavně soutěžení. Za cenu vstupného, které je pro letošek stanoveno na 5euro se můžete těšit na vystoupení souboru Terchovec, Nebeské muziky z Terchové nebo kapely Hrdza, navíc je v ceně vstupného pěkná pozornost v podobě porce tradičních brynzových halušek. Bohatý program, který začíná od deváté hodiny ranní a končí, až odpadne poslední účastník, nabízí jednak samotné soutěžení účastníků v jedení a pití (1litr žinčice), vyhlášení, divadelní představení a končí velkou diskotékou, na které se můžete bavit až do ranních hodin.
Součástí akcí pořádaných v Terchové jsou regionální trhy, místní výrobci zde nabízejí své zboží, většinou jde o rukodělné výrobky a tradiční předměty pro domácnost, ale i o upomínkové zboží. Najít zde můžete domácí sýry, brynzu, perník, nebo se pokochat pohledem na řemeslníky jako například zvonkaře, dráteníky a odnést si tak originální dárek v podobě plátěné košile, kabelky, keramiky a podobně. Velké trhy můžete navštívit při akcích, jako jsou Jánošíkovo dny, akce, která letos oslaví již 50 letou historii, nebo pravidelné víkendy lidových řemesel. Jánošíkův kraj a obec Terchová má opravdu co nabídnou a pokud se letos nechystáte k moři, podívejte se na dovolenou v Terchovej, určitě nebudete litovat.

Novinky Chorvatsko

Chorvatsko Pula

 Pula je překrásné chorvatské město, které je plné především antických památek. Pula se nachází na Istrijském poloostrově a má celkem 65 tisíc obyvatel. Pula je jedním z velmi častých cílů dovolené Českých turistů.

Celý článek...

Novinky Řecko

Kréta

 Kréta je nádherný ostrov, který leží mezi Afrikou a Řeckem. Kdo se v létě vydá na Krétu, určitě neprohloupí, neboť písečné a oblázkové pláže jsou na zdejším ostrově mnohotvárné a rozmanité. Kréta oslní milovníky koupání i starověké historie, neboť na ostrově jsou dokonce doklady z minojské doby, která je stará 3500 až 4000 let před naším letopočtem.

Celý článek...

Novinky Itálie

Mýto v Itálii.

Informace o systému mýtného v Itálii.

Na území Itálie jsou dálniční tahy zemí zpoplatněny mýtem a tak pokud budete cestovat do Itálie vlastním vozem, budou se Vám informace určitě hodit. Cestování na Italských dálnicí, je komfortní přesun skrze celou zemi, za to se ale v Itálii platí a to tak že za jednotlivé úseky dálnice je vybíráno mýtné, tomu se při cestě do Itálie jen málokdo vyhne. Celý systém v kostce funguje tak, že při prvotním průjezdu mýtnou branou Vás systém zaregistruje jedním ze způsobů, které k tomu používá. Následně na poslední mýtné bráně na Vaší trase, tj. tam kde budete dálnici opouštět, Vás systém opět zaregistruje, vypočte mýtné a zkasíruje.

Celý článek...

Suprdovča vyhledávání

Egypt

Egypt je zemí faraónů, historie a základy civilizací, Rudé a Středozemní moře či věhlasná místa jako pyramidy v Gíze, Alexandrie nebo Hurghada. Pestrý podmořský život, potápění a šnorchlování. Chrámový komplex Karnak, který se budoval dlouhých 1500 let...
Chcete vědět víc?
Emiráty SAE

Orientální země na březích Indického oceánu,rozprostírající se u Perského zálivu. Burz al Arab, hotel který je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejluxusnější hotel na světě. Na  moderních hřištích v Dubaji, hrají také hvězdy golfového světa, jakými jsou Colin Montgomerie, nebo Tiger Woods.
Chcete vědět víc?
Itálie

Země na Apeninském poloostrově a ostrovech ve Středozemním moři, Sicílie, Sardinie, Elba, Capri, Ischia, Pantelerie, Egadských a Liparských ostrovech. Pobřeží dlouhé zhruba 7600 km je omýváno čtyřmi moři, jedná se o Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jaderské moře.
Chcete vědět víc?

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya