Jak nakoupit v Itálii.

Itálie

Hodnocení uživatelů: / 15
NejhoršíNejlepší 

Jak nakoupit v Itálii.

Nákup v Itálii

Při dovolené v Itálii se spousta cestovatelů spoléhá na vlastní stravování a nevyužívají tak možnosti nabídek stravovacích režimů v rámci zájezdu. Někteří volí jen snídaně, maximálně polopenze. S programem all inclusive se setkáváme nejčastěji v luxusních hotelech, kde převládá klientela vyžadující plný servis. V tomto článku bychom se ale chtěli hlavně zaměřit na cestovatele využívající vlastní stravování, čili svobodnou volbu kde, jak, a kdy se najím.

Cestování na vlastní pěst je v Itálii velmi rozšířené, jednak blízkostí z české republiky a jednak úrovní služeb v této zemi. Jistě mnozí z Vás, kteří do Itálie cestujete, znáte tu svobodu volby, pokud si vyberete z nepřeberného množství nabídek nějaké ubytování a je jedno jestli jde o hotýlek, penzion, pronájem apartmánu, vilky, bytu anebo mobilního domu v některém s krásných Italských kempů, či si snad jen zabalit stan a vyrazit na dovolenou tak říkajíc po svém.

 

Možnosti jak se do Itálie dopravit jsou nepřeberné a jistě jim budeme věnovat samostatný článek, neboť určitě bude o čem psát. Jedno ale mívá tento typ trávení dovolené v Itálii společné a tím je volba stravovacího programu na dovolené. Je skupina lidí, která si prostě nenechá svůj čas na dovolené „nabourávat“ časovým rozvrhem jídel v hotelech a tak si prostě a jednoduše chtějí zajít na jídlo, kdy chtějí a dát si co chtějí. Itálie k tomuto stylu stravování na dovolené přímo vybízí.
Představme si tak trochu modelovou situaci rodiny, která odjela vozem na dovolenou do Itálie a protože chtějí na dovolené poznat z Itálie trošku víc, sehnali na týden ubytování v regionu Emilia Romagna v městečku Lido Adriano a na týden se podívají také na krásnou palmovou riviéru do městečka San Benedetto del Tronto. Proč ne, obě místa jsou pěkná a pro rodinu s dětmi vhodná. Protože volba ubytování v obou případech padla na pronájem apartmánu s vybavenou kuchyní, přispůsobyl se tomuto samozřejmě i stravovací plán rodiny na dovolené.

 

 

 

Nabízí se zde několik variant, které se dají velmi prakticky kombinovat a těmi jsou nákup potravin v místním supermarketu, návštěva dobré restaurace, večerní pizza v rodinné krabici s pece rovnou k vám na stůl, případně využití stravování v přilehlém hotelu. Varianty vzájemně výborně kombinovatelné a hlavně časově přizpůsobivé jsou pro naší modelovou rodinu přesně to, co na své dovolené potřebují. Nechtějí si den co den hlídat časové rozvrhy stravování hotelové restaurace a pokud se na večerní procházce krásnou promenádou v San Benedettu zdrží, nic se neděje, nikdo na ně totiž s večeří nečeká.

 

První den po příjezdu se maminka rozhodla pro procházku s dětmi po okolí, podívat se na příhodnou možnost nákupu v některém z místních supermarketů. V městečku Lido Adriano je pro nakupování příhodných obchodů více, je nutno si ale říct že ačkoli jsou ceny v Itálii téměř shodné s cenami u nás, je lepší podívat se do větších supermarketů, protože nabízené zboží je zde v některých případech mnohem lacinější nežli v malých večerkách a nemusí se jednat jen o akční či letákové produkty. Po zjištění že zhruba deset minut chůze od apartmánového domu Belvedere, kde má rodina pronajatý apartmán se nachází poměrně velký supermarket Lidl se jde nakoupit. Ceny základních potravin jsou mnohdy nižší než u nás a kvalita a čerstvost potravin zde bývá na lepší úrovni, pokud vezmeme sezónní ovoce a zeleninu, mnohdy od místních pěstitelů budeme překvapeni nízkou cenou a velmi dobrou kvalitou.

 

 


Co vás může ale trochu zaskočit při nákupu v Italském supermarketu je například pečivo, nebo chléb. V Itálii se prodává pečivo na váhu a je proto dobré se předem podívat na cenu abyste nebyli u pokladny překvapeni, pokud zakoupíte balíček místního pečiva, ať jsou to bulky, housky a podobně tak za 4 kousky zaplatíte zhruba od 60 centů, pokud sáhnete po křupavé bagetě, bude vás stát podle velikosti od 2 do 3 euro, chuť je ale nezapomenutelná. Chléb je zde také jiný, na náš kmíňák můžete rovnou zapomenout, Italský bílý chléb má jinou konzistenci a ne každému chutná, pak jsou zde další varianty, jako jsou speciality focaccia a podobně, ale jsme na dovolené a chceme ochutnat místní potraviny tak hurá do toho. Při nákupu v supermarketech budete možná mile překvapeni z cen některých Italských specialit a vřele doporučuji zakoupit nejen kvůli ceně, ale hlavně kvůli kvalitě a chuti místních potravin, jako jeden příklad za všechny uvedu třeba Italský sýr mascarpone který jak jistě všichni víte je nedílnou součástí vynikajícího dezertu tiramisu, pokud u nás seženete kelímek mascarpone pod 60 Kč bude to nejspíš akční zázrak a o to víc potěší, když se na vás v Itálii z regálu směje mascarpone za 1 euro, vedle ricotta za 69 centů, mozzarella za 50 centů a podobně. Maminka tedy ze supermarketu odchází s dojmem dobrého nákupu kvalitních místních surovin za velmi přijatelné ceny a pochopila, že zavařovačky s gulášem a zamražený knedlík v autochladničce jsou již při dovolené v Itálii opravdu minulostí.

 

 

Při cestě zpět volí rodina jinou cestu a v nedaleké uličce nachází prodejce, který na velkých dřevěných stolech nabízí místní zboží na prodej, jedná se o zeleninu a ovoce, sýry, ryby a mořské plody. Tento jev není v Itálii nic neobvyklého, prodejce můžete od rána zhruba do oběda najít na ulicích městeček v hojném počtu, navíc jednoduchý systém nákupu je pro nás mnohdy úsměvný. U prodejce si všimněte cedule s cenou u zeleniny a ovoce, vše za 1 euro. Tento systém je úchvatný, vezmete si tašku nebo koš a prostě do něj dáváte to, na co zrovna máte chuť. Naberete si do koše krásná rajčata san marzáno, papriky různých barev, k tomu meloun, hroznové víno a broskve a celý obsah dáte na váhu, koš má 3,5 kila, zaplatíte 3,5 eura a odcházíte, jak jednoduché nákup nezabere moc času a můžete si pro čerstvou zeleninu a ovoce chodit každý den.

 

 

Jak vidíte, další možnosti na sebe nenechali dlouho čekat, nakoupení surovin není nákladné a s pronájmem apartmánu s vybavenou kuchyní je vlastní vaření hračkou. Jde se tedy domů a vrhneme se na oběd, přes poledne na sluníčko stejně s dětmi moc nepůjdeme tak si uděláme oběd a ovocný salát, který se nám v lednici krásně vychladí do doby, než se na večer vrátíme z pláže. Těstoviny s rajčatovou omáčkou a strouhaným parmezánem jsou hotové za chvilku a nebude vás rodinný oběd stát ani 5 euro. Milovníci masa nemusejí zoufat, i v Itálii se dá maso koupit za slušné peníze a tak se může konat i večerní grilovačka. Doporučil bych místní klobásky salsiccia, mleté hovězí maso nebo kuře. Ceny jsou různé, ale v supermarketech je kuře asi za 4 eura za kg, klobásky 3,5 eura za kg a mleté hovězí kolem 5 euro za kg, uvidíte samozřejmě v obchodě i maso kde je cena kolem 12-15 euro za kg, u nás ale svíčková nebo roštěná taky nestojí 50 Kč a tak jsou ceny poměrně adekvátní druhu masa.

 

 

Po svačině vyráží rodina na večerní procházku po promenádě, kde se téměř každý večer sejdou také trhovci s nabídkou místního zboží a také samozřejmě Afričané žijící v Itálii a prodávající suvenýry, nebo nabízející služby jako pletení copánků a podobně. Nicméně při procházce nastává situace, kdy bude muset rodina dořešit večeři, přeci nepůjdou něco vařit domů do apartmánu, když promenády lemují desítky restaurací, pizzerií a podobných zařízení. Zastavují se proto v místní pizzerii a navečeří se. Výběr je v Italské pizzerii poměrně značný a tak na jídelním lístku začíná rodina vybírat, co si objednají. Pizza jako margherita, pizza se čtyřmi druhy sýrů nebo pizza s plody moře, výběr je široký a ceny různé. Obyčejná pizza margherita s rajčatovou omáčkou sugo, bazalkou a sýrem vás přijde podle pizzerie zhruba od 3,20 euro za celou pizzu, pizza se čtyřmi druhy sýra je kolem 6 euro a pizza s mořskými plody je od 8 euro víš, záleží na pizzerii a na velikosti pizzy. Nastává zde ale další otázka a tou je, jestli si pizzu vzít sebou domů a sníst si jí na balkoně při pohledu na moře a nebo si dát pizzu přímo v pizzerii, pokud se rozhodnete pro pizzu sebou, dostanete pizzu v krabicích a můžete odejít, pokud se rozhodnete pro večeři přímo v restauraci, nezapomeňte že v Itálii se při jídle v restauraci platí takzvané „stolovné“ je to příplatek za přípravu stolu, prostření a obsluhu, bývá to zhruba kolem 1 až 2 eura na osobu a ne vždy je toto v jídelním lístku napsané. Italové to berou jako věc samozřejmou a tak při studování účtu nezapomeňte, že ve výčtu cen za pizzu bude dole jisto jistě i cena za stolovné. Spolu s jídlem Vám obsluha donese na stůl i džbán s vodou, který je v ceně stolovného, pokud si samozřejmě budete přát k večeři nějaké to vínko nebo pivo, to již v ceně není.

 

 

Ceny vína a piva v restauracích jsou o něco vyšší, ale jedna sklenička při večeři vás na dovolená jistě nezruinuje, nicméně počítejte s cenou za 3 deci piva značek Birell, Moretti a podobně zhruba 3 eura a za víno 2 deci kolem 2 až 3 eur. Počítejme tedy za večeři v pizzerii pro čtyřčlennou rodinu cenu za pizzu, stolovné a pití něco kolem 40 euro.Cestou zpět domů rodina míjí také pizzerie bez obsluhy s možností odnést si pizzu domů, toto jsou pizzerie, kde se pizza peče ve formě velkých čtverců ve formách v peci. Tato pizza je taktéž velmi dobrá, jen není kulatá, ale je krájená na porce zhruba 20 x 20 cm a můžete si vybrat s velkého množství druhů a namíchat si tak do krabice pizzu jakou budete chtít, ceny za porci se zde pohybují zhruba od 1 eura za čtverec podle druhu pizzy a není tak problém si další večer pro večeři dojít přímo sem, maminka večer připraví stůl a za 10 minut je tatínek zpět i s hromadou pizzy, 20 euro Vám tady bude stačit na skutečně bohatou večeři, s tím že každý může ochutnat pizzu jakou bude chtít.

 

Další den se rodina rozhodla, že půjdou na oběd někam do místní restaurace, aby maminka nemusela na dovolené každý den vařit a taky si užila atmosféru Itálie a oběda v Italské restauraci, restaurací je zde nepřeberné množství a tak není po pár minutách chůze problém si nějakou vybrat. Opět zde nezapomeneme na pravidlo stolovného, které bude připočteno k ceně za oběd, a opět byste měli dostat na prostřený stůl vodu ve džbánu v ceně. Oběd v italské restauraci povětšinou skládá z více chodů, předkrm, hlavní jídlo a dezert. Některé restaurace již na poutačích nabízejí tzv. menu a dokonce i dětské menu za sníženou cenu, tříchodový oběd pro dospělého se pohybuje kolem 20 euro a dětská porce zhruba 15 euro, záleží na tom, co si objednáte. Klasická Italská pasta bude dobrou volbou, pasta frutti di mare, nebo rissoto vám budou určitě chutnat. Není od věci vyzkoušet také ryby anebo grilované kalamáry a podobné dary moře. Čerstvé suroviny a místní kuchaři budou zárukou kulinářského zážitku, na který jisté nezapomenete.Jak vidíte možností stravování, a nákupu potravin v Itálii jsou nepřeberné, my jsme si zde nastínili jen namátkový příklad, jak by to v praxi mohlo vypadat.

 

 

Věřte, že dovolená strávená s tímto režimem stravování, ve vás rozhodně zanechá lepší pocit, než bufetové večeře v hotelu. Itálie se přímo nabízí k tomu, abyste ochutnávali a nakupovali místní potraviny, ať už v supermarketech, na trzích, u místních farmářů anebo zašli do dobré Italské restaurace, či pizzerie. Věřím tomu, že leckterým z Vás se po dovolené strávené s takovým stravovacím režimem ani nebude chtít domů, neznám lepší pocit než ráno vyrazit pro čerstvé pečivo, nakoupit na večeři či na oběd čerstvé ráno vytažené ryby a právě sklizenou zeleninu a ještě za ceny, které by mnohdy mohl našinec, místním lidem závidět. Přeji Vám příjemné nákupy a vydařenou dovolenou v Itálii a hlavně bon apetit.

 

 

 

REZERVUJrezervuj dovolena italierezervuj hotely italierezervuj ubytování italierezervuj letenka italie

Máte dotaz k zájezdu či dovolené?

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně vaší dovolené, nebo chcete poptat konkrétní zájezd od konkrétní cestovní kanceláře, tak právě zde je pro vás tento formulář. Napište nám jakou představu o dovolené máte, kam chcete jet, s jakou CK, jaké máte požadavky nebo do jaké ceny se chcete vejít. Operátoři rezervačního centra vás budou kontaktovat a svou poptávku můžete vyřídit přímo s nimi.

Suprdovča vyhledávání

Itálie základní informace

italy-flag-48 Hlavní město:  ŘÍM

Časové pásmo v Itálii:  +1

Počet obyvatel Itálie: 59 434 000

Nejrozšířenější jazyk: Italština

Telefonní předvolba Itálie: +39

Platná měna v Itálii: EURO (EUR)

Oblíbená Italská letoviska

Bibione , Palermo , Lignano , Rimini ,

Ravenna , Gargáno , Lago di Garda ,

San Marino , Sicílie , Caorle , Miláno

Kalábrie , Benátky , Tropea , Chioggia

ostrov Sardinie , ostrov Elba ,  Neapol

Scalea , Messina , ostrov Ischia

Letní teplotní průměr v Itálii

Sicílie: vzduch 26°C  -  moře 23°C

Sardinie: vzduch 25°C  -  moře 22°C

Benátky: vzduch 23°C  -  moře 20°C

Praktické informace

Příklad kalkulace ceny za dopravu vlastním autem na sever Itálie: Pokračujte zde

Jak platit v Itálii za mýtné na dálnicích: Pokračujte zde

Jak na nákup potravin, jídla a zboží v Itálii: Pokračujte zde

Svátky a slavnosti v Itálii, kdy a kam vyrazit: Pokračujte zde

Velvyslanectví v Itálii, důležité kontakty: Pokračujte zde

Parkování na letišti

logo go parking

8 dní parkování = 1000,-

8 dní parkování s naší slevou = 850,-

Cena se slevou CA Suprdovča platí při on-line rezervaci.

Překlad stránek

Počasí Benátky

Itálie dovolená

Dovolená po celé Itálii za skvělé ceny

Itálie od 160,- za osobu

italie

Dovolená v Itálii na Benátské Riviéře

Benátky od 250,- os.

benatska riviera

Dovolená v Italské Kalábrii

Kalábrie od 160,- os.

kalabrie

Dovolená na Palmové Riviéře

Palmovka od 370,- os.

palmovka

Dovolená na ostrově Sardinie

Sardinie od 190,- za os.

sardinie

Počasí v Římě

Počasí Milán

Počasí Florencie