Egypt Luxor

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

luxor palac mala Luxor je město, které na mapě Egypta najdete na jihu země zhruba 700 kilometrů od Káhiry. V současnosti žije v Luxoru něco přes 480 000 tisíc obyvatel. Po celý rok se však v ulicích Luxoru pohybují další tisíce turistů z celého světa, neboť se jedná o jedno z největších muzeí pod širým nebem na světě.

Luxor alias Théby

V dávné minulosti se toto výjimečné místo jmenovalo Théby. Město Théby bylo postaveno podle tehdejších pravidel a předpisů egyptského náboženství. Všechno mělo svá pravidlo a předpisy, takže nádherné a skvostné chrámy, které sloužily živým obyvatelům města, musely být postaveny na východním břehu Nilu. Budovy a chrámy, které sloužily mrtvým, pak byly postaveny pro změnu na západním břehu Nilu.

Chrám boha Amona v Luxoru

Starověkých památek je v Luxoru celá řada, ovšem nejdominantnější pamětihodností je bezesporu chrám, který byl v minulosti zasvěcen slunečnímu bohu Amonovi. Dodnes se jedná o nejlépe dochovanou starověkou pamětihodností na území celého Egypta.

Na jeho stavbě mělo zásluhu více egyptských faraónů. Nejvýznamnější z nich pak byli Achnaton, Tutanchamón a Ramesses II. Pokud se do chrámu vypravíte, tak nejprve uvidíte mohutný obelisk, který vám bude něčím povědomý. Ti z vás, kteří jste byli v Paříži, tak jste určitě na náměstí Place de la Concorde viděli krásný štíhlý obelisk. Ano, tento obelisk pochází právě z Luxoru a centrum Paříže zdobí již od roku 1883. Druhý obelisk však nadále stojí před vstupem do chrámu v Luxoru, takže za ním se krásně vyjímají dvě skulptury faraóna Ramesse II. a dva pěkně zdobené pylony.

luxor palac 2 mala

chrám v Luxoru

Za pylony pak cesta pokračuje k nádvoří Ramesse II., které vede do Velké sloupové kolonády. Velkou kolonádu zdobí celkem šestnáct metrů vysoké sloupy. Na samém konci nádvoří pak stojí nádherný chrám Amenhotepa III.

Muzeum mumií

Zajímavé muzeum mumií stojí určitě za návštěvu, neboť je zde vystaveno velké množství předmětů, které se používaly k procesu mumifikace. Muzeum se nachází naproti hotelu Mina Palac Hotel.

Chrám boha Amona v Karnaku

Další pozoruhodnou památku v Luxoru je chrám boha Amona v Karnaku, který se nachází asi půl hodiny pěšky od Luxoru. Tento úchvatný chrám byl v minulosti střediskem Amonova kultu. I navzdory tomu, že v současné době je větší část tohoto chrámu v troskách, je zde mnoho k vidění. Po celém území chrámového komplexu se tak můžete obdivovat hieroglyfickým nápisům nebo sochám, které jsou stále krásnými svědky doby dávno minulé. Archeologové zde například našli 779 kamenných soch a 17 000 bronzových soch.

karnak mala

chrám v Karnaku

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek