Chorvatsko a hlavní město Záhřeb

Chorvatsko

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Záhřeb je hlavní a největší město Chorvatska. Není proto divu, že je zároveň kulturním, politickým a ekonomickým centrem celé země. Může se však stát, že při vašem prvním pohledu na město, budete zklamaní. Buďte alespoň ze začátku shovívaví, při bližším zkoumání vás město překvapí parkovou promenádou, která oživuje centrum a nádhernými fasádami, které se podobají fasádám ve Vídni a Budapešti.

Není, kam spěchat!
Abyste v Záhřebu přežili, musíte se naladit na jižanský způsob života. První infarkt vám může způsobit fakt, že zde neexistují jízdní řády tramvají. V centru města se nacházejí desítky vysokoškolských fakult, což se také podepisuje na chodu města. Záhřeb se stal studentským městem – kina, kluby, diskotéky, menzy a všudypřítomní studenti jsou na každém rohu. Když si od toho blázince budete chtít odpočinout v nějaké kavárně, s největší pravděpodobností bude plně obsazená. Takže jižanský způsob života bude to jediné, co vás ochrání před zhroucením.

stary zahreb s kostelem sv marka autor suradnik13

Letecký snímek starého Záhřebu, uprostřed kostel Svatého Marka - autor snímku Suradnik13

Kostel sv. Marka
Je jedním z nejstarších kostelů ve městě a neměli byste ho minout. Zvenčí sice vypadá poněkud zanedbaně, o jeho zdi hrají děti tenis, ale to vás zajímat nemusí. Ten pravý poklad je totiž uvnitř. Tam se nacházejí sochy od věhlasného sochaře Ivana Mestroviče. Erby Záhřebu a Království Chorvatska, Dalmácie a Slavónie jsou zase na střeše s barevnými taškami.

namesti bana jelacica

Náměstí bana Jelačiča s impozantní sochou prvního Chorvatského bána

Trg bana Jelačiča
Trg ban Jelačič byl první chorvatský bán a jeho socha stojí na stejnojmenném náměstí, které spojuje Dolní a Horní náměstí a jedná se o jendo z nejrušnějších a nejživějších náměstí pod Kaptolem.

Kdo s koho?
Na jednom kopci stojí Kaptol s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána, s biskupskými dvory a kanovnickými kuriemi a naproti se nachází Gomji grad, což je měšťanská část s chorvatským parlamentem. Vypadá to téměř biblicky, jak tu světská a církevní moc stojí proti sobě.

katedrala zahreb

Nejslavnější katadrála v Záhřebu

Zajímavosti Záhřebu
V Záhřebu najdete také mezinárodní letiště. Mezinárodní letiště v Záhřebu vlastně není úplně v Záhřebu, ale najdete ho zhruba 10 km jižně od města. Toto letiště má zkratku AITA: ZAG a zkratku ITAO: LDZA a velmi solidní průměr odbavených klientů, který se vyšplhal přes dva miliony a stále stoupá.

Máte dotaz k zájezdu či dovolené?

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně vaší dovolené, nebo chcete poptat konkrétní zájezd od konkrétní cestovní kanceláře, tak právě zde je pro vás tento formulář. Napište nám jakou představu o dovolené máte, kam chcete jet, s jakou CK, jaké máte požadavky nebo do jaké ceny se chcete vejít. Operátoři rezervačního centra vás budou kontaktovat a svou poptávku můžete vyřídit přímo s nimi.

Suprdovča vyhledávání

Chorvatsko základní informace

croatian-flag-48 Hlavní město:  ZÁHŘEB

Časové pásmo v Chorvatsku:  +1

Počet obyvatel Chorvatska: 4 290 612

Nejrozšířenější jazyk: Chorvatština

Telefonní předvolba Chorvatska: 385

Platná měna v Chorvatsku: KUNA (HRK)

Oblíbená Chorvatská letoviska

Baška Voda, Umag, Plitvická Jezera,

Zadar, Split, Pula, Ostrov Krk,

Dubrovník, Ostrov Hvar, Makarská,

 

Letní teplotní průměr v Chorvatsku

Makarská: vzduch 29°C  -  moře 24°C

Pula: vzduch 27°C  -  moře 22°C

Zadar: vzduch 28°C  -  moře 23°C

Praktické informace


Kdy je nejlepší počasí pro dovolenou v Chorvatsku se dočtete v tomto článku

 

Parkování na letišti

logo go parking

8 dní parkování = 1000,-

8 dní parkování s naší slevou = 850,-

Cena se slevou CA Suprdovča platí při on-line rezervaci.

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya