Chorvatsko Plitvická jezera

Chorvatsko

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Národní park Plitvice je takovým malým rájem na zemi, neboť zdejší krajina je okouzlující a úchvatná. Park byl založen po druhé světové válce, přesněji v roce 1949. Národní park Plitvice je natolik cenným přírodním bohatstvím, že byl v roce 1979 zařazen na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

V parku o rozloze 295 km čtverečních najdete celkem šestnáct jezer, které jsou propojené nádhernými vodopády a kaskádami. Jezera jsou navíc situována do zalesněné krajiny, která je pastvou pro oči pro každého turistu.

 

Popis krajiny kolem Plitvických jezer

 

Krajina kolem Plitvických jezer je rozkošná. Plitvická jezera totiž leží ve vápencové proláklině, takže pořád mění svůj charakter postupným narůstáním travertinových hrází a zajímavých erozí travertinových bloků. Pokud jste viděli dobrodružný snímek Poklad na stříbrném jezeře, můžete si udělat obrázek, jak Plitvická jezera ve skutečnosti vypadají.

plitvice mala

Plitvická jezera

Zvláštností Plitvických jezer je vznik teras, které vznikají za pomocí unikátních bakterií, které se vyskytují na terasách v trávě a mechu. Návštěva Plitvických jezer je jedno velkolepé představení barev. Barva jednotlivých jezer se totiž stále střídá a mění. Jednou jsou jezera azurově modrá, podruhé jasně zelená, později tmavě modrá. Barva je odvislá od celkového množství minerálů a organismů ve vodě. Pokud budete mít se sebou fotoaparát, těšte se na nádherné snímky, které budou zdobit vaše cestovatelská alba.

Vznik jména Plitvických jezer

Plitvická jezera jsou pojmenována podle místní malé řeky Plitvice, která ovšem nespojuje žádná jezera. Plitvice je dlouhá 65 kilometrů a vlévá se do řeky Korany, která se nachází pod Plitvickými jezery.

plitvice 2 mala

Jezera jsou propojena nádhernými vodopády

Národní park Plitvice je cenným nejenom pro existenci nádherných jezer, ale rovněž pro zdejší porost, který patří k nejzachovalejším v Evropě. V parku jsou rovněž velmi cenné pralesní rezervace, kde žijí velké šelmy. Národní park Plitvice je domovem medvědů, vlků, rysů a vysoká černé zvěře. Jezera jsou pak pro změnu domovem četných ryb a raků.

Vstupné do Národního parku

Vstupné je v současné době 110 kun pro dospělou osobu, pro děti pak 55 kun. Děti do sedmi let mají vstup zdarma. V ceně vstupenky je již započítáno jízdné speciálním autobusem. Národní park je otevřen každý den. V letním období je to od 7 hodiny do 20 hodiny. Kolem jezer jsou vybudovány bezpečné chodníky.

plitvice 4 mala

Chodníčky a lávky vybudované kolem jezer

Pár zajímavých dat

Z šestnácti Plitvických jezer je největší jezero Kozjak, které má rozlohu 81,5 hektarů. Nejvyšší zdejší vodopád pak padá z výšky 76 metrů.

Máte dotaz k zájezdu či dovolené?

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně vaší dovolené, nebo chcete poptat konkrétní zájezd od konkrétní cestovní kanceláře, tak právě zde je pro vás tento formulář. Napište nám jakou představu o dovolené máte, kam chcete jet, s jakou CK, jaké máte požadavky nebo do jaké ceny se chcete vejít. Operátoři rezervačního centra vás budou kontaktovat a svou poptávku můžete vyřídit přímo s nimi.

Suprdovča vyhledávání

Chorvatsko základní informace

croatian-flag-48 Hlavní město:  ZÁHŘEB

Časové pásmo v Chorvatsku:  +1

Počet obyvatel Chorvatska: 4 290 612

Nejrozšířenější jazyk: Chorvatština

Telefonní předvolba Chorvatska: 385

Platná měna v Chorvatsku: KUNA (HRK)

Oblíbená Chorvatská letoviska

Baška Voda, Umag, Plitvická Jezera,

Zadar, Split, Pula, Ostrov Krk,

Dubrovník, Ostrov Hvar, Makarská,

 

Letní teplotní průměr v Chorvatsku

Makarská: vzduch 29°C  -  moře 24°C

Pula: vzduch 27°C  -  moře 22°C

Zadar: vzduch 28°C  -  moře 23°C

Praktické informace


Kdy je nejlepší počasí pro dovolenou v Chorvatsku se dočtete v tomto článku

 

Parkování na letišti

logo go parking

8 dní parkování = 1000,-

8 dní parkování s naší slevou = 850,-

Cena se slevou CA Suprdovča platí při on-line rezervaci.

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya