Chorvatsko

Chorvatsko a Jaderské moře je českým turistům snad nejznámější. Do Chorvatska jezdí každoročně velké množství Čechů a jsou mezi nimi i tací, kteří se vracejí rok co rok na stejné místo, protože si Chorvatsko natolik oblíbily, že se do něj vracejí jako domů. O Chorvatsku je toho popsáno tolik, že tu zmíníme jen základní informace a připomeneme si některá fakta o této zemi.

Úřední měnou Chorvatska je kuna. Hlavním městem země je Záhřeb, který má momentálně zhruba přes 790 000 obyvatel. Chorvatsko sousedí se Srbskem, Slovinskem, Maďarskem, Černou Horou a Bosnou a Hercegovinou. Chorvatsko zaujímá celkem 56 542 kilometrů čtverečních. V současné době žije na území Chorvatska přes 4 200 000 obyvatel. Úředním jazykem země je chorvatština. Nejvyšší horou země je vrch Troglav, který měří 1913 metrů. Chorvatsko je křesťanská země. Většina obyvatel se hlásí k římsko katolické církvi. Výrazné menšiny se pak hlásí k ortodoxní církvi a k islámu.

Chorvatské pobřeží je velmi členité s převahou skalnatých a oblázkových pláží. Chorvatsko nabízí i bezpočet ostrovů, z nichž je největší ostrov Krk a poloostrovů kde vévodí svou velikostí poloostrov Istrie. Obliba Chorvatska je veliká i díky jeho poloze a blízkosti z Čech, nejbližší Chorvatská letoviska jsou z Čech vzdálena jen něco málo přes 700 km. Podobný jazyk a podobná cenová hladina jsou dalším důvodem proč si pro svou dovolenou Chorvatsko vybrat. Do Chorvatska se z Čech lze dopravit opravdu různě, nejpoužívanější ale je automobilová a autokarová doprava, kterou doplňuje vlak.

Nejznámější památky Chorvatska
Vedle nádherného moře a neustále slunného počasí může Chorvatsko rovněž nabídnout celou řadu velmi zajímavých kulturních památek. Nejvíce památek je v Dubrovníku a ve Splitu. V těchto dvou městech jsou památky, které jsou zapsané na prestižním seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V Dubrovníku najdete především krásně mohutné hradby a pevnost svatého Jana. Ve městě stojí za pozornost námořní muzeum, palác Sponza a kostel svatého Blažeje. Všechny zmiňované památky nejsou příliš daleko od sebe. Pokud však nechcete běhat po památkách, zcela postačí pomalá procházka po široké třídě Stradun, což je hlavní tepna Dubrovníku. Na této tepně najdete všechny hlavní a nejdůležitější historické domy ve městě. Split je rovněž malebné město. Split má jednu velmi starou památku, která stojí za osobní návštěvu. Jedná se o Diokleciánův palác.

Chorvatská příroda
Vedle kulturních památek má Chorvatsko i neodolatelně krásnou a čarovnou přírodu. V Chorvatsku můžete narazit na nádherné národní parky, vápencové hory, ostrovy i dravé řeky. Za všechny přírodní krásy jmenujme aspoň Národní park Krka. Tento poklidný park najdete nedaleko Šibeniku a byl vyhlášen za účelem ochrany dolního toku chorvatské řeky Krka. Pokud si do tohoto parku uděláte výlet, nezapomeňte navštívit úchvatné vodopády, především pak vodopád Skradinski Buk, kde se dravá voda valí z výšky 47 metrů přes sedmnáct kaskád do velkého skalního jezera. Národní park Krka má mnoho značených turistických cest, které dokonale uspokojí všechny milovníky pěší turisty.

Druhým tipem na návštěvu je překrásný Národní park Kornati. Tento Národní park má dohromady 89 ostrovů, které jsou povětšinou neosídleny. Z tohoto hlediska se jedná o téměř ideální místo k odpočinku a rekreaci. Národní park Kornati je také učiněným rájem pro všechny jachtaře. Na Kornatské ostrovy se můžete dostat ze Zadaru nebo Šibeniku, odkud jsou pořádány celodenní výlety. Jedná se například o týdenní plavby na jachtách, při kterých navštívíte některé z 89 ostrovů.

Chorvatsko láká turisty na krásné průzračné moře, vhodné ke šnorchlování a potápění. Pláže jsou převážně oblázkové a kamenité, i když některé z nich se uměle předělávají, aby lépe vyhověli požadavkům turistů. Ubytování v Chorvatsku je různorodé, ale postupem let se dostává turistům víc a víc luxusu co se ubytování týče. Hotelové komplexi, menší rodinné hotely, apartmány, rodinné domky, kempy, každý si zde vybere to své. Chorvatsko dokáže, nabídnou i aktivní dovolenou, jako je například Jachting, rafting, cykloturistika, potápění, turistika a další. Chorvatská kuchyně je dalším lákadlem, každý region nabídne své speciality, jedná se např o grilované ryby a dary moře, lanýže, hovězí a jehněčí maso, sýry a spoustu dalších dobrot.

O Chorvatsku se toho dá říci opravdu hodně, ale nejlepší je to vidět na vlastní oči. Další informace o Chorvatsku naleznete zde na našich stránkách. Podíbejte se také na některé ze zájezdů a destinací z naší široké nabídky.

Online nabídku zájezdů do Chorvatska najdete v našem novém vyhledávači.

Chorvatsko a hlavní město Záhřeb

Chorvatsko

Středa, 19 Březen 2014 22:26

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Záhřeb je hlavní a největší město Chorvatska. Není proto divu, že je zároveň kulturním, politickým a ekonomickým centrem celé země. Může se však stát, že při vašem prvním pohledu na město, budete zklamaní. Buďte alespoň ze začátku shovívaví, při bližším zkoumání vás město překvapí parkovou promenádou, která oživuje centrum a nádhernými fasádami, které se podobají fasádám ve Vídni a Budapešti.

Číst dále: Chorvatsko a hlavní město Záhřeb

Chorvatsko Baška Voda

Chorvatsko

Pátek, 29 Listopad 2013 07:01

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Baška Voda je chorvatský turistický resort, který se nachází na Makarské riviéře. Od Makarské je Baška Voda vzdálená necelých deset kilometrů. V současné době má Baška Voda něco kolem 1600 obyvatel.

Číst dále: Chorvatsko Baška Voda

 

Chorvatsko Umag

Chorvatsko

Sobota, 27 Červenec 2013 12:34

Město Umag najdete na mapě Chorvatska hned za slovinskou hranicí. V současné době má město něco přes 12 000 obyvatel a je oblíbeným přímořským letoviskem.

Číst dále: Chorvatsko Umag

Chorvatsko Plitvická jezera

Chorvatsko

Sobota, 27 Duben 2013 00:00

Národní park Plitvice je takovým malým rájem na zemi, neboť zdejší krajina je okouzlující a úchvatná. Park byl založen po druhé světové válce, přesněji v roce 1949. Národní park Plitvice je natolik cenným přírodním bohatstvím, že byl v roce 1979 zařazen na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Číst dále: Chorvatsko Plitvická jezera

 

Strana 1 z 3

«ZačátekPředchozí123DalšíKonec»

Máte dotaz k zájezdu či dovolené?

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně vaší dovolené, nebo chcete poptat konkrétní zájezd od konkrétní cestovní kanceláře, tak právě zde je pro vás tento formulář. Napište nám jakou představu o dovolené máte, kam chcete jet, s jakou CK, jaké máte požadavky nebo do jaké ceny se chcete vejít. Operátoři rezervačního centra vás budou kontaktovat a svou poptávku můžete vyřídit přímo s nimi.

Suprdovča vyhledávání

Chorvatsko základní informace

croatian-flag-48 Hlavní město:  ZÁHŘEB

Časové pásmo v Chorvatsku:  +1

Počet obyvatel Chorvatska: 4 290 612

Nejrozšířenější jazyk: Chorvatština

Telefonní předvolba Chorvatska: 385

Platná měna v Chorvatsku: KUNA (HRK)

Oblíbená Chorvatská letoviska

Baška Voda, Umag, Plitvická Jezera,

Zadar, Split, Pula, Ostrov Krk,

Dubrovník, Ostrov Hvar, Makarská,

 

Letní teplotní průměr v Chorvatsku

Makarská: vzduch 29°C  -  moře 24°C

Pula: vzduch 27°C  -  moře 22°C

Zadar: vzduch 28°C  -  moře 23°C

Praktické informace


Kdy je nejlepší počasí pro dovolenou v Chorvatsku se dočtete v tomto článku

 

Parkování na letišti

logo go parking

8 dní parkování = 1000,-

8 dní parkování s naší slevou = 850,-

Cena se slevou CA Suprdovča platí při on-line rezervaci.

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya