Základní fakta:Rozloha Plzeňského kraje je 7 561 km čtverečních. Počet obyvatel je 552 982 obyvatel, takže hustota zalidnění je 73 obyvatel na km čtvereční. Krajským městem je Plzeň, která má 163 392 obyvatel. Plzeňský kraj má sedm okresů. Jsou to okresy Domažlice, Klatovy, Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever, Rokycany a Tachov.

Nejvyšším bodem kraje je hora Velká Mokrůvka, která měří 1 370 metrů. Nejnižším bodem je pro změnu hladina řeky Berounky, která měří 250 metrů. Plzeňský kraj sousedí s Jihočeským, Karlovarským a Středočeským krajem. Největšími městy v kraji jsou Plzeň, Domažlice a Klatovy.

Přírodní podmínky a obyvatelstvo: Na mapě Plzeňského kraje můžete najít Plzeňskou pahorkatinu, Brdskou vrchovinu, Český les a Šumavu. Zdejší podnebí je mírně teplé, pouze v Českém lese a na Šumavě je chladnější. Na území Plzeňského kraje je řada nádherných jezer, při toulkách tímto krajem může například narazit na ledovcové Černé jezero, Čertovo jezero, Prášilské jezero, jezero Laka nebo na hrazené Odlezelské jezero. Plzeňský kraj má rovněž chráněné území, celkově se jedná o 175 maloplošných chráněných území.

Plzeňský kraj je rozlohou třetí největší kraj v České republice. Počtem obyvatel je však až devátém místě. Díky rozsáhlým lesům je hustota zalidnění velmi malá, je dokonce druhá nejnižší v České republice. V kraji je velká absence větších měst. Dominantní je pouze Plzeň, zbytek tvoří malá města a vesnice.

Hospodářství: V Plzeňském kraji se hlavně pěstuje řepka a obilniny. Nejlepší zemědělské podmínky jsou v Plzeňské kotlině. Plzeňský kraj profituje s vysokou ekonomickou výkonností a potencí města Plzně. V krajském městě piva je soustředěno velké množství průmyslových subjektů. Velký prim hraje hlavně potravinářský průmysl. Plzeň je především městem kvalitního piva. Plzeňský Prazdroj a.s. je tak jeden z největších a nejznámějších českých exportéru piva.

Vedle Prazdroje je v Plzni velký výrobce lihovin, který se jmenuje Stock Plzeň a.s. Ve Starém Plzenci je pak podnik Bohemia Sekt a.s. K dalším průmyslovým odvětvím plzeňského kraje patří strojírenství. Hlavním závodem je plzeňská Škoda. Dalšími významnými průmyslovými závody, které pozitivním způsobem ovlivňují ekonomiku plzeňského kraje jsou podniky Dioss Nýřany a.s, Okula Nýrsko a.s., Lasselsberger ČR a.s. a Solo Sirkárna a.s v Sušici.

Památky: Hlavní památky Plzeňského kraje jsou situované především v Plzni. Krajské město Plzeň má celou řadu cenných kulturních památek. Za zmínku stojí především plzeňská katedrála a velká synagóga.

K přírodním zajímavostem má plzeňský kraj rovněž co nabídnout. V samotném Plzni stojí za prohlídku Bolevecká rybniční soustava. Tato velmi stará gotická rybniční soustava pochází z 15. století, což je na české poměry technická rarita.

Pro milovníky hradů a zámků stojí za pozornost navštívit barokní zámek Manětín. Nádherný je rovněž klášterní konvent v Plasích, který má status národní kulturní památky. Z dalších architektonických pokladů starých časů zmiňme zříceniny gotických hradů Radyně a Buben, romantický renesanční zámek Kaceřov a zřícenina hradu Rabštejn nad Střelou. Kdo má více času, může navštívit renesanční zámek Horšovský Týn.

Pro romantické duše doporučujeme navštívit vodní hrad Švihov nebo zámek s netradičním názvem Kozel. Mnoho turistů láká chodské město Domažlice. Malebné Domažlice jsou krásné a pitoreskní. Domažlice doporučujeme navštívit v srpnu, neboť v tento letní čas se zde konají tradiční každoroční srpnové Chodské slavnosti. Tyto folklórní slavnosti tradičně přitahují pozornost mnoha turistů z celé České republiky, včetně Německa. Skvělé podmínky pro letní i zimní dovolenou nabízí Šumava nebo přehradní nádrž Hracholusky či řeka Berounka.

Velká židovská synagoga v Plzni

Česko - Plzeňský

Úterý, 12 Listopad 2013 00:00

Židovská synagoga v Plzni je jednou z největších synagog na světě. V evropském měřítku zaujímá druhou příčku, ve světovém pak čtvrtou. Větší synagogy jsou pouze v Jeruzalémě, v New Yorku a v Budapešti.

Číst dále: Velká židovská synagoga v Plzni

Malebný Horšovský Týn

Česko - Plzeňský

Pátek, 08 Únor 2013 17:24

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

horsovsky tyn Horšovský Týn je město, které je plné historických památek. Toto malebné městečko najdete zhruba devět kilometrů od Domažlic. Dominantou městečko je bezesporu místní hrad a zámek, který nabízí celkem šest prohlídkových okruhů.

Číst dále: Malebný Horšovský Týn

 

Krásné Domažlice

Česko - Plzeňský

Sobota, 05 Leden 2013 13:17

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

domazlice Domažlice patří k nejkrásnějším městům v západních Čechách, neboť se mohou pyšnit velmi pěknými a zároveň zachovalými kulturními památkami. Městské centrum Domažlice je dokonce městskou památkovou rezervací. Domažlice najdete asi 53 kilometrů jihozápadně od Plzně a 14 kilometrů severovýchodně od hranic s Německem.

Číst dále: Krásné Domažlice

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya