Základní fakta: Rozloha Pardubického kraje je 4519 km². V celém kraji žije 505 000 obyvatel, hustota osídlení je tedy 112 obyvatel/km². Krajským městem Pardubického kraje jsou Pardubice, které mají celkem přes 89 000 obyvatel. Pardubický kraj má čtyři okresy. Jsou to okresy Pardubice, Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. Nejvyšší bodem celého kraje je vrchol Kralický Sněžník, který měří 1423 metrů. Naopak nejnižším bodem je Labe u Kojic, který měří 200 metrů. Pardubický kraj sousedí s Královéhradeckým, Olomouckým, Středočeským, Jihomoravským krajem a krajem Vysočina. Největšími městy v kraji jsou Pardubice, Chrudim a Svitavy.

Příroda a obyvatelstvo: Na území Pardubického kraje najdete mimo jiné Svitavskou pahorkatinu, Železné hory a Orlické hory. Zdejší podnebí je teplé a mírné. Pardubickým krajem protékají řeky Labe, Tichá, Chrudimka, Loučná, Divoká Orlice a Svitava.

Hospodářství: Pardubický kraj má rozvinutý průmysl, který má pestrou a rozmanitou strukturu. Nejsilnější odvětví tohoto průmyslu je průmysl strojírenský. Silnou pozici v kraji perníku má pak průmysl textilní a oděvní. Ovšem nejvyšší podíl na krajské produkci má bezesporu průmysl chemický. V Pardubickém kraji se těží především vápenec a žula. Tradičními podniky jsou například podnik na výrobu perníků nebo závod Tesla. Známý je taktéž závod Syntezia a Paramo. Ve Svitavách je to pak podnik Wigona, což je vlnařský závod nebo v Moravské Třebová velký podnik Rostex, kde se vyrábějí příbory.

Památky: V Pardubickém kraji je velké množství pozoruhodných přírodních zajímavostí a pamětihodností. Mezi přírodní zajímavosti patří kupříkladu Chráněná krajinná oblast Železné hory nebo nádherný masív Kralického Sněžníku, kde se nachází vůbec třetí nejvyšší hora v České republice.

Pěkné památky jsou k vidění v samotných Pardubicích. Jedná se především o Východočeskou galerii nebo Pardubický zámek, kde je umístěno Východočeské muzeum. V Pardubicích sídlí také zajímavá hvězdárna, která se jmenuje Hvězdárna barona Artura Krause.

Mezi pozoruhodné architektonické stavby a památky Pardubického kraje patří mohutné středověké hrady. Tyto často mohutné architektonické skvosty se začaly stavět od 13. století a byly častokrát stavěny na strategických místech celého kraje. Nepřehlédnutelnou dominantou Železných hor je krásný hrad, který se jmenuje Lichnice. Další turistickou atrakcí je vyhledávána zřícenina hradu Oheb.

Pokud se budete pohybovat v jižní části Pardubického kraje, nezapomeňte navštívit hrad Rychmburk. Za pozornost stojí určitě i romantické zříceniny velkých středověkých feudálních sídel, které jsou různě roztroušené v podhůří Železných a Orlických hor. Na Pardubicku stojí například osobitá tvrz Svojšice, na Ústeckoorlicku pro změnu tvrz Lanšperk. Chloubou Pardubického kraje jsou pak stavby moravského šlechtického rodu z Pernštejna. Tento mocný a bohatý šlechtický rod nechal například postavit dva mohutné hrady. Jeden hrad se jmenuje Litice nad Orlicí, druhý hrad pak známá Kunětická hora.

Mezi zajímavosti Pardubického kraje patří i tradiční sportovní svátky. Ve městě perníku se každý rok pořádá Velká pardubická, což je největší dostihový závod na území České republiky. Tento závod je známý také tím, že obsahuje jeden z nejtěžších skoků na světě, takzvaný Taxisův příkop. Dalším velmi známým sportovním svátkem je Zlatá přilba. Zlata přilba je velmi starý plochodrážní závod, který se každoročně pořádá v Pardubicích. V Pardubicích se hraje rovněž kvalitní extraligový hokej. Místní tým je jeden z nejúspěšnějších českých hokejových týmů, který získal několikrát extraligový hokejový titul.

Zámek v Litomyšli

Česko - Pardubický

Čtvrtek, 26 Červen 2014 00:00

V České republice je několik památek, které jsou zapsány na prestižním seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi ně patří rovněž nádherný zámek v Litomyšli, který se nachází zhruba padesát kilometrů od Hradce Králové.

Číst dále: Zámek v Litomyšli

Zajímavé pevnosti na Králicku

Česko - Pardubický

Sobota, 24 Listopad 2012 18:54

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

kraliky Pro všechny zájemce o dějiny vojenství, můžeme doporučit návštěvu Králicka, kde je jedno z nejsilněji opevněných úseků hranic předválečné Československé republiky. Králická pevnostní oblast se nachází ve východních Čechách kousíček od hranic s Polskou republikou.

Číst dále: Zajímavé pevnosti na Králicku

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya