Základní fakta: Rozloha Moravskoslezského kraje je 5 445 km². V celém kraji žije 1 249 290 obyvatel, hustota osídlení je tedy 230 obyvatel/km². Krajským městem Moravskoslezského kraje je Ostrava, která má celkem přes 300 000 obyvatel. Moravskoslezský kraj má šest okresů. Jsou to okresy Bruntál, Opava, Nový Jičín, Frýdek-Místek, Karviná a Ostrava-město. Nejvyšším bodem celého kraje je hora Lysá, která měří 1491 metrů. Naopak nejnižším bodem je soutok řek Odry a Olše, který měří 195 metrů. Moravskoslezský kraj sousedí se Zlínským a Olomouckým krajem. Největšími městy v kraji jsou Ostrava, Karviná, Havířov a Frýdek-Místek.

Příroda a obyvatelstvo: Na území Moravskoslezské kraje najdete mimo jiné Moravskoslezské Beskydy, které jsou hlavním turistickým lákadlem pro zimní a letní turistiku. Podnebí je v Moravskoslezských Beskydách chladné, na ostatních místech kraje je však mírné až teplé. Krajem protékají řeky Odra a Olše. V kraji jsou rovněž tři velké nádrže, konkrétně se jedná o nádrže Šance, Morávka a Kružberk.

Největší hustota zalidnění v Moravskoslezském kraji je v okrese Ostrava-město, nejnižší pak v okrese Bruntál. V posledních letech je však nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji tak značná, že mnoho obyvatel se stěhuje za prací do jiných krajů České republiky.

Hospodářství: Moravskoslezský krajmá velké zásoby kvalitního černého uhlí, které jsou v ostravsko-karvinské pánvi. V tomto regionu se těžilo už za Rakouska-Uherska. Největší boom v těžbě černého uhlí byl však během komunistické éry, tj. v letech 1948-1989. Po roce 1989 dochází k podstatnému útlumu těžby, nicméně černé uhlí se těží v ostravsko-karvinské pánvi dodnes. V souvislosti se současným velkým útlumem těžby černého úhlu a těžkého průmyslu roste v Moravskoslezském kraji velká nezaměstnanost.

Dlouhou dobu bude rovněž trvat důkladná obnova poškozeného životního prostředí a rekultivace. Vedle těžby černého uhlí se v Moravskoslezském kraji rovněž těží zemní plyn, vápenec, břidlice, žula, sádrovec mramor, písky, štěrkopísky a cihlářské jíly. I když je těžký průmysl v kraji částečně omezen, státe je v provozu hutní výroba, těžba černého uhlí, výroba dopravních prostředků a výroba chemických látek, včetně léčiv a chemických vláken. I když je Moravskoslezský kraj pověstný svým průmyslem je na polovině území kraje zemědělská půda. 35 procent území je pokryt lesy, jde především o horské oblasti Jeseníků a Beskyd.

Památky: Pro celoroční cestovní ruch v Moravskoslezském kraji jsou důležité hory a městské památkové rezervace. Mezi městské památkové rezervace se počítají centra měst Příbora, Štramberka a Nového Jičína.

Kdo hledá zámky, ten by neměl v Moravskoslezském kraji minout zámky v Hradci nad Moravicí, v Raduni a v Kravařích na Opavsku.

Pro návštěvníky hradů jsou pak k dispozici hrady Sovinec na Rýmařovsku, Starý Jičín a Hukvaldy.

Moravskoslezská specialita jsou však technické památky, kterých je v kraji díky těžkému průmyslu opravdu požehnaně. Navštívit můžete kupříkladu Technické muzeum automobilů v Kopřivnici nebo Hornické muzeum v Ostravě-Petřkovicích či Vagonářské muzeum ve Studénce.

Krajské město Ostrava je pak především městem sportu. Velká ČEZ aréna hostí řadu prestižních sportovních klání. Pravidelně se zde hrají tenisové zápasy Davis cupu nebo hokejové extraligové zápasy Vítkovic. Na ostravských Bazalech pro změnu hraje Gambrinus ligu ostravský Baník. Pro milovníky piva a tvrdého alkoholu doporučujeme navštívit známou Stodolní ulici, kde je nepřeberné množství barů, pivnic a restaurací. Ostrava také každoročně hostí hudební festival Colours of Ostrava, což je hudební festival různých hudebních žánrů a stylů.

Zámek Hradec nad Moravicí

Česko - Moravskoslezský

Středa, 06 Březen 2013 00:00

Hradec nad Moravici Hradec nad Moravicí je překrásný zámecký areál, který je ozdobou městské památkové zóny na ostrohu nad soutokem Hradečné a Moravice. Hradec nad Moravicí se nachází v Moravskoslezském kraji.

Číst dále: Zámek Hradec nad Moravicí

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya