Základní fakta: Rozloha Karlovarského kraje činí 3314 km², což je rozlohou třetí nejmenší kraj v České republice. V celém kraji žije 310 245 obyvatel, hustota osídlení je tedy 93 obyvatel/km². Krajským městem Karlovarského kraje jsou Karlovy Vary, které mají celkem 53 737 obyvatel. Karlovarský kraj má tři okresy. Jsou to okresy Karlovy Vary, Cheb a Sokolov. Nejvyšší bodem celého kraje je hora Klínovec, která měří 1244 metrů. Naopak nejnižším bodem je hladina řeky Ohře, která měří 320 metrů. Karlovarský kraj sousedí s Ústeckým a Plzeňským krajem. Největšími městy v kraji jsou Aš, Cheb, Sokolov, Karlovy Vary a Mariánské Lázně.

Příroda a obyvatelstvo: Karlovarský kraj má zejména nádhernou přírodu. Ať už máme na mysli Krušné hory, Smrčiny, Slavkovský les, Doupovské hory nebo Karlovarskou vrchovinu. Zdejší podnebí je mírně teplé. Karlovarským krajem protékají řeky Teplá, Ohře, Svatava, Střela, Rolava a Plesná. Pro ochránce přírody je v Karlovarském kraji rozhodně o co pečovat, na zdejším území se rozprostírá Chráněná krajinná oblast Slavkovský les a přírodní rezervace se zajímavými bahenními sopkami a vývěry plynů, takzvaný SOOS.

Karlovarský kraj má 310 245 obyvatel, což znamená, že má nejmenší počet obyvatel ze všech krajů České republiky. Z pohledů okresů je nejlidnatějším okresem Karlovarského kraje tradičně okres Karlovy Vary, kde jsou velké lázně. V okrese Karlovy Vary žije celkem 121 168 obyvatel. Populačně nejmenší okres je pro změnu okres Cheb, kde bydlí 90 060 obyvatel.

Hospodářství: V Karlovarském kraji se tradičně velmi dobře daří zemědělství. Pěstují se zde především brambory, řepka olejka, pšenice, ječmen, len a kukuřice. Značně rozšířený je zde také chov mléčného i masného skotu, drůbeže a prasat.

Průmyslové odvětví je situováno do okresu Sokolov, jedná se hlavně o chemický, energetický a těžební průmysl. Známá byla především výroba hudebních nástrojů v Kraslicích. Na Sokolovsku se těží hnědé uhlí, na Karlovarsku pak pro změnu kaolin. Nesmíme zapomenout taktéž na světové proslulé minerální vody. Značky Kyselka a Mattoni jsou výkladní skříni Karlovarského kraje.

Památky: Karlovarský kraj je hlavně krajem lázní a lázeňských středisek. Za všechny jmenujme lázně Karlovy Vary, Kynžvart, Mariánské lázně, Františkovy lázně, Lázně Kyselka a Lázně Jáchymov.

Vedle lázní se však Karlovarský kraj také může pyšnit starými hrady a zámky. Stačí jmenovat Bečov nad Teplou, Vildštejn, Kynžvart, Chyše. Nádherný je také premonstrátský klášter Teplá, který byl založen již v roce 1193. Nejvýznamnější část velmi rozsáhlého kláštera je kostel v románsko-gotickém slohu. V prostorách kláštera je rozsáhlá knihovna, která je druhou největší knihovnou v České republice. U kláštera je taktéž překrásný a velmi rozsáhlý park. Absolutní historickou památkou číslo jedna je však skvostný relikviář svatého Maura, který je vystavěn na zámku v Bečově.

Mezi nejvýznamnější kulturní akce v Karlovarském kraji jmenujme mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který se každoročně pořádá na začátku letních prázdnin.

Karlovarský kraj se rovněž proslavil svými typickými výrobky. Jedná se zejména o nádherné sklo a porcelán. Mezi kvalitní značky musíme také zařadit Karlovarskou Becherovka nebo hudební nástroje či výrobky z vřídlovce.

Karlovarský kraj je nádherným koutem České republiky především pro letní dovolenou. Pro turisty je zde připraveno velké množství kvalitně značených cyklistických stezek a turistických tras. Pro milovníky golfu je zde pak připraveno hodně nádherných golfových greenů. Pohádková příroda zve ke krátkým toulkám a procházkám na zdravém a čerstvém vzduchu.

Mariánské Lázně

Česko - Karlovarský

Pátek, 10 Květen 2013 09:08

Mariánské Lázně najdete na mapě České republiky v západní části země, přesněji v Karlovarském kraji. V současnosti má město, které je známé především svými lázněmi, něco okolo 15 000 obyvatel.

Číst dále: Mariánské Lázně

 

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya