Základní fakta: Rozloha Jihomoravského kraje je 7196,5 km². V celém kraji žije 1,130 000 obyvatel, hustota osídlení je tedy 157 obyvatel/km². Krajským městem Jihomoravského kraje je Brno, které má celkem přes 370 000 obyvatel. Jihomoravský kraj má sedm okresů. Jsou to okresy Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo. Nejvyšším bodem celého kraje je hora Čupec, která měří 819 metrů. Naopak nejnižším bodem je soutok řek Moravy a Dyje u Lanžhota, který měří 150 metrů. Jihomoravský kraj sousedí s Olomouckým, Pardubickým, Zlínským krajem a krajem Vysočina. Největšími městy v kraji jsou Brno, Břeclav, Hodonín, Znojmo a Vyškov.

Příroda a obyvatelstvo: Na území Jihomoravského kraje mimo jiné naleznete Bílé Karpaty, Pálavu a Českomoravskou vrchovinu. Krajem protékají řeky Dyje, Jevišovka, Litava, Svratka, Kyjovka, Velička, Haná, Jihlava, Rokytná, Morava a Svitava. Z vodních nádrží zmiňme nádrže Vranov a Nové Mlýny. Podnebí Jihomoravského kraje je mírně teplé až teplé, je zde velmi málo srážek. Město Hodonín se může pyšnit tím, že je to nejteplejší město v České republice.

Co se týče hustoty zalidnění je v Jihomoravském kraji nejmenší okres Vyškov. Největší hustotu obyvatel má pro změnu okres Brno-město.

Hospodářství: Jihomoravský kraj je zejména krajem zemědělským. Zdejší velmi kvalitní půda a především teplo zajišťují dobré podmínky pro pěstování náročných plodin. V Jihomoravském kraji se pěstuje hlavně vinná réva, ovoce a zelenina. Díky vinné révě je Jihomoravský kraj velmi atraktivní destinací pro turisty z celé České republiky. Kombinace cykloturistiky s malou ochutnávkou moravských vín láká opravdu mnoho turistů.

Jihomoravský kraj je také krajem strojírenského průmyslu, který je převážně situován do Brna a jeho okolí. Mezi nejznámější firmy v Brně patří strojírny Zetor, Zbrojovka Brno a Královopolská strojírna.

Památky: Procházku po historických památkách Jihomoravského kraje začneme v Brně. V krajském městě stojí za prohlídku především barokní pevnost Špilberk a dóm svatého Petra a Pavla. Ze sakrálních staveb stojí ještě za pozornost kostely svatého Jakuba a svatého Tomáše. Turisticky nejatraktivnější je však návštěva Kapucínského kláštera, kde jsou v suterénu kláštera uloženy mumie kapucínských mnichů. Moravská metropole však nemá pouze staré historické budovy, ale také celou řadu moderních staveb z meziválečné doby. Jednou z takových budov je vila Tugendhat, která byla v roce 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Vila byla postavena ve funkcionalistickém stylu v roce 1928.

V Jihomoravském kraji je však daleko více zajímavých památek než pouze zmiňované památky v Brně. Další horkým tipem je návštěva Lednicko-valtického areálu, který se nachází nedaleko Břeclavi. Jedná se o jedinečná krajinný komplex, který byl rovněž zapsán na Seznam kulturního světového dědictví UNESCO. V rámci tohoto rozsáhlého areálu se nachází dva nádherné zámky, které v minulosti patřili knížecímu rodu Lichtenštejnů. Jeden se nachází v Lednicích, druhý pak v nedalekých Valticích. Součásti areálu je také lužní les, lednické rybníky a několik menších roztroušených budov, kterým se říkalo salety.

Třetím žhavým tipem na návštěvu je hraniční město Mikulov. Toto malebné městečko leží při státní hranici s Rakouskem a je významnou městkou památkovou rezervací. Dominantou města je mohutná pevnost, která v dějinách prošla mnohými stavebními úpravami, poslední přestavba byla barokní. Při prohlídce Mikulova nesmíte minout vrch, který se jmenuje Svatý kopeček. Na vrcholu Svatého kopečku stojí barokní kaple svatého Šebestiána, která rovněž tvoří typickou dominantu kraje.

Muzeum motorismu ve Znojmě

Česko - Jihomoravský

Čtvrtek, 26 Březen 2015 00:00

Znojmo je krásné historické město, které ovšem nemá pouze zajímavé historické památky, ale i pozoruhodné muzeum motorismu, které určitě nadchne všechny fandy do historických automobilů.

Číst dále: Muzeum motorismu ve Znojmě

Dolní Věstonice aneb Věstonická Venuše

Česko - Jihomoravský

Čtvrtek, 19 Březen 2015 00:00

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Dolní Věstonice jsou sympatickou jihomoravskou malou obcí, která leží u vodní nádrže Nové Mlýny. Dolní Věstonice jsou v tuzemsku proslavené především díky archeologickému nálezu malé sošky nahé ženy, která pochází z mladého paleolitu. Jedná se o sošku Věstonické Venuše.

Číst dále: Dolní Věstonice aneb Věstonická Venuše

 

Kde se točil úspěšný rodinný seriál Vinaři?

Česko - Jihomoravský

Sobota, 14 Březen 2015 13:01

Hodnocení uživatelů: / 11
NejhoršíNejlepší 

V České republice se ročně točí celá řada zahraničních i českých filmů včetně tuzemských seriálů. V tomto článku vám představíme místa, kde se v loňském roce točil oblíbený český komediální seriál Vinaři.

Číst dále: Kde se točil úspěšný rodinný seriál Vinaři?

Den železnice v Břeclavi

Česko - Jihomoravský

Sobota, 01 Listopad 2014 10:18

V sobotu 27. září proběhl v jihomoravské Břeclavi za hojné účasti široké veřejnosti Den železnice. V rámci celodenní akce Českých drah se veřejnosti představily zajímavé historické lokomotivy, ale i moderní vozy Českých drah, které jezdí na českých i moravských kolejích.

Číst dále: Den železnice v Břeclavi

 

Lednice a sochy z písku

Česko - Jihomoravský

Úterý, 22 Červenec 2014 05:42

Pokud máte letos namířeno na Jižní Moravu, určitě se vypravte do Lednice, kde je kromě nádherného zámku s rozlehlou zahradou k vidění i zajímavá výstava soch z písku, která bude veřejnosti přístupná až do 30. září.

Číst dále: Lednice a sochy z písku

Jeskyně na Turoldu u Mikulova

Česko - Jihomoravský

Neděle, 02 Březen 2014 13:09

U krásného historického města Mikulova na Jižní Moravě se nachází zajímavá jeskyně na Turoldu, která je široké veřejnosti znovu zpřístupněna od roku 2004.

Číst dále: Jeskyně na Turoldu u Mikulova

 

Strana 1 z 2

«ZačátekPředchozí12DalšíKonec»

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya