Česká republika je stát, který leží v samém srdci střední Evropy. Česká republika je parlamentní republikou v čele s prezidentem. Úřední měnou je česká koruna. Hlavním městem země je Praha, kde žije něco přes 1 200 000 obyvatel. Česká republika sousedí celkem se čtyřmi státy. Na severu sousedí s Polskem, na východě se Slovenskem, na jihu s Rakouskem a na západě s Německem. Rozlohou je Česká republika na 113 místě na světě, má celkem 78 867 kilometrů čtverečních.

V současnosti žije v Česká republice přes 10 500 000 obyvatel. V zemi je úřední jazyk čeština. Vlajka České republiky má červenou, modrou a bílou barvu.

Z náboženského hlediska je Česká republika spíše ateistická. Ke křesťanské víře se podle posledního sčítaní lidu z roku 2011 přihlásilo kolem dvaceti procent obyvatelstva. Nejvíce křesťanů se hlásí k Římskokatolické církvi.

Nejvyšším bodem země je hora Sněžka, která měří 1602 metrů. Česká republika je státem s rozsáhlým průmyslem. Zdejší továrny vyrábějí ocel, papír, sklo a porcelán. Významným českým produktem je pivo.

Dějiny: Prvním panovnickým rodem v Českém království byl rod Přemyslovců, který začal vládnout už v polovině devátého století našeho letopočtu. Přemyslovci nejprve vládli jako česká knížata, později jako první čeští králi. Zakladatel dynastie Přemyslovců byl kníže Bořivoj první, který se nechal pokřtít. Pražské biskupství bylo založeno v roce 923.

Historicky prvním českým králem byl Přemysl Otakar první. Přemyslovci vládli Českému království s malými přestávkami až do roku 1526, kdy český trůn přešel na rakouskou královskou rodinu Habsburků. Katoličtí Habsburkové zde opět s malými přestávkami vládli až do roku 1918, kdy došlo ke vzniku samostatného Československa.

Prvním společným československým prezidentem byl Tomáš Garrigue Masaryk, který vládl do roku 1935. V letech 1948 až 1989 bylo Československo v rukou komunistické vlády, která se dostala k moci v roce 1948 po únorovém puči. Komunismus definitivně padl v roce 1989. V roce 1990 se uskutečnily v zemi první demokratické volby.

Dalším mezníkem v dějinách Československa byl pak rok 1993, kdy došlo k pokojnému rozdělení na dva samostatné státy-Českou republiku a Slovensko. Od roku 1993 je Česká republika samostatným státem. V devadesátých letech se Česká republika hned zapojila do západoevropských politických struktur. Roku 1999 byla země přijata do NATO, v roce 2004 pak vstoupila do Evropské unie.

Památky: Na území České republiky je momentálně celkem dvanáct velmi cenných historických památek, které byly v nedávné době zapsány na seznam Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Pojďme si je v krátkosti představit. V letech 1992 se do seznamu UNESCO dostaly hned tři české významné památky, nejprve to bylo historické jádro Prahy, poté to byla města Český Krumlov a Telč. Všechny tři zmiňované lokality jsou také nejnavštěvovanějšími místy v České republice.

Dalšími památkami v České republice, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO jsou: kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, Kutná hora, Lednicko-Valtický areál, Holašovice, zámek a zahrady v Kroměříži, zámecký areál v Litomyšli, sloup nejsvětější trojice v Olomouci, vila Tugendhat v Brně, židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči.

Vedle těchto cenných historických památek najdete na území České republiky mnoho nádherných hradů, zámků a kostelů. Za všechny zmiňme například zámek Hluboká nad Vltavou, hrad Karlštejn, zámek Konopiště, hrad Bouzov, zámek Červené Lhota a mnoho dalších.

Česká republika však není pouze zemí hradů a zámků, ale také pěkné přírody. Na území České republiky je řada krásných hor, kde jsou Národní parky a chráněné krajinné oblasti. Za všechny jmenujme Krkonošský národní park nebo Národní park Šumava či Národní park České Švýcarsko.

Počasí: Česká republika je vnitrozemský stát, který se nachází v mírných zeměpisných šířkách, takže zdejší podnebí je mírné. Z toho vyplývá, že zdejší zimy jsou poměrně chladné a léta teplá. Nejteplejší oblastí České republiky jsou jihomoravské úvaly, naopak nejchladnější oblastí jsou pohraniční hory, kde také nejvíce prší.

Doprava: Dopravní systém v České republice je na slušné úrovni. Nejrozšířenější dopravou je doprava železniční a silniční. V posledních letech se také zvyšuje podíl letecké dopravy.

Železniční sít je velmi hustá. Celková délka této sítě je 9 440 kilometrů. Totéž platí u autobusové dopravě, která je zajišťována soukromými dopravci. Silniční síť měří 124 000 kilometrů a je na mnohých úsecích asfaltována. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici je možné jet 130 km/h. Jezdí se po pravé straně.

Administrativní dělení země:

České republika se dělí na 14 samostatných krajů. Názvy těchto krajů jsou: Praha, Středočeský kraj, Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj.

Muzeum motorismu ve Znojmě

Jihomoravský

Čtvrtek, 26 Březen 2015 00:00

Znojmo je krásné historické město, které ovšem nemá pouze zajímavé historické památky, ale i pozoruhodné muzeum motorismu, které určitě nadchne všechny fandy do historických automobilů.

Číst dále: Muzeum motorismu ve Znojmě

Dolní Věstonice aneb Věstonická Venuše

Jihomoravský

Čtvrtek, 19 Březen 2015 00:00

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Dolní Věstonice jsou sympatickou jihomoravskou malou obcí, která leží u vodní nádrže Nové Mlýny. Dolní Věstonice jsou v tuzemsku proslavené především díky archeologickému nálezu malé sošky nahé ženy, která pochází z mladého paleolitu. Jedná se o sošku Věstonické Venuše.

Číst dále: Dolní Věstonice aneb Věstonická Venuše

 

Kde se točil úspěšný rodinný seriál Vinaři?

Jihomoravský

Sobota, 14 Březen 2015 13:01

Hodnocení uživatelů: / 11
NejhoršíNejlepší 

V České republice se ročně točí celá řada zahraničních i českých filmů včetně tuzemských seriálů. V tomto článku vám představíme místa, kde se v loňském roce točil oblíbený český komediální seriál Vinaři.

Číst dále: Kde se točil úspěšný rodinný seriál Vinaři?

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči

Vysočina

Neděle, 30 Listopad 2014 17:06

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči patří pravděpodobně mezi nejkrásnější náměstí v České republice. Krása renesančních domů láká nejenom zahraniční a tuzemské turisty, ale také četné filmaře. Náměstí Zachariáše z Hradce je tak urbanistickou chloubou České republiky.

Číst dále: Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči

 

Den železnice v Břeclavi

Jihomoravský

Sobota, 01 Listopad 2014 10:18

V sobotu 27. září proběhl v jihomoravské Břeclavi za hojné účasti široké veřejnosti Den železnice. V rámci celodenní akce Českých drah se veřejnosti představily zajímavé historické lokomotivy, ale i moderní vozy Českých drah, které jezdí na českých i moravských kolejích.

Číst dále: Den železnice v Břeclavi

Kateřinice Vesnice roku 2014

Zlínský

Úterý, 28 Říjen 2014 20:41

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

V celorepublikové soutěži Vesnice roku se letos na prvním místě umístila valašská obec Kateřinice, která se nachází nedaleko Vsetína.

Číst dále: Kateřinice Vesnice roku 2014

 

Strana 1 z 4

«ZačátekPředchozí1234DalšíKonec»

Suprdovča vyhledávání

Překlad stránek

Počasí ve světě

Počasí Hurgada

Paříž počasí informer

Počasí Ibiza informer

Rodos počasí

Počasí в Djerba informer

Počasí Antalya